Tarihce:

1963 yılında İbrahim ve Abdi Sütçü kardeşler, Kayseri’nin İncesu İlçesine bağlı Kızılören köyünden yola çıkmışlar ekmek parası için. Adana’ya 100 kilo sucuk getirip, sırtlarında heybe ile mahalle mahalle dolaşıp satmışlar.

“100 kile getirdik başta” diyor, İbrahim Sütçü. “100 kile, 150 kile oldu… 150 kile 250 kile oldu… 250 kile 500 kile oldu.” diyor.

Başta tanınmak için çok zorlanmışlar. “Sokaklarda yatardım ben” diyor. “Sonradan sonraya tanıdılar, güvendiler” diyor.

Tanındıkça uzak yerlerde mal verdiği müşterileri “Gel bizde kal bugün” demeye başlamışlar.

İşler ilerledikçe çuval işine girmeye karar vermişler.

O zamanlar gübre çuvalları ithal gelirmiş. Telis çuvalına Kalkuta çuvalı derlermiş. Eskisini 50 kuruştan alır, elde yamadıktan sonra 75 kuruşa satarlarmış. Sabah sucuk satmaya giderler, öğleden sonra da çuval yamarlarmış.

Sonradan, Kocavezir’de küçük bir dükkan tutmuşlar: Eni 2 m, uzunluğu 4 metre. Yıllık kirası 500 kuruş. 5 sene bu dükkanda çalışmışlar. Dar da olsa bir dünya… Dükkanı yarısından sonra dikeyine ikiye bölmüşler. 2. kat için merdiven de çıkınca, tek kişilik geçiş yolu kalmış yanında.

Sonra yan tarafında bi dükkan satın almış iki kardeş. “Ali Özbelibağlı’dan dükkan aldık” diye anlatıyor. “İçinde telefon vardı. 5 lira telefon için, 20 lira hava parası vermiştik.” diyor.

1986 yılına dek burada ticarete devam ettikten sonra ayrılma kararı vermiş iki kardeş. 20 bin lira sermayeyi yarı yarıya bölüşmüşler. Onu da kardeşine vermiş İbrahim Sütçü… Kendi dükkanda kalmış, kardeşi karşı tarafta başka dükkan almış.

İki kardeş oğulları ile devam ettirmişler ticaretlerini.

İbrahim Sütçü, oğulları ile birlikte 5 bin lira sermaye koymuş ortaya. Ticarethanelerine bir de tabela takmışlar: “SÜTÇÜ TİCARETHANESİ – İbrahim Sütçü ve Oğulları. Tel: 119”

Sucuk ve Çuval ticaretini uzun süre sürdürmüşler.

Oğullar, dönem dönem yeni arayış içine girmiş. Ticaretin farklı kollarına kaymışlarsa da, baba işine geri dönmüşler hep.

Çuval ticareti, yerini ambalaj sektörü ile genişletmiş. Zamanla tarımın diğer alanlarına da meyletmişler. 90’lı yıllarda ticareti genişletip, yeni bir dükkan daha açmışlar. Tarımsal sulamaya girerek, bölgede güvenilir firmalar arasında yer edinmeyi başarmışlar.

Bu dönemde firma adı konusunda problem oluşmuş. Amcaoğulları “SÜTÇܔ adını daha önce tescil ettirince, Sütçü ismine “ÖZ” ibaresi eklenmesi zorunlu olmuş.

Yeni bin yıla girerken, bölge çitçileri arasında adı sayılır yer kazanmış kardeşler, kendilerine yeni hedef belirlemişler. “Çiftçi bizim yanımıza gelince, hiç bir ihtiyacına yok denmeyecek”.

Bu amaçla “TARIM MARKET” oluşturmaya başlamışlar. Farklı alanlarda tedarikçi firmalar ile bağlantı kurarak, güvenilir ve kaliteli hizmete dair anlaşmalar yapmış, bayilikler kurmuşlar.

Bu süreçte bir depo ve bir atölye tesis etmişler. 2006 yılında da Tarsus / Huzurkent’te yeni bir şube oluşturmuşlar.

Halen, TARIM MARKET oluşturulmuş, çiftçiler için güvenilir ve kaliteli hizmet sağlanmış olarak hizmetlerine devam etmekteler.

1963 yılında İbrahim ve Abdi Sütçü kardeşlerin bir cesaret başladığı bu maceranın, oğulları tarafından yıllar sonra bölgesinde tanınmış ve iddialı TARIM MARKET’i olan ÖZSÜTÇÜLER’i ve Türkiye'nin en büyük dokunmuş ve örülmüş plastik üreticilerinden biri olan ABDİOĞULLARI’nı var edeceklerini bilebilirler miydi?